MÔJ KOTOL NA DREVO

Môj kotol na drevo

Ak ste na našich stránkach, zrejme rozmýšľate nad kúpou Vášho kotla. A takmer určite patríte k ľuďom, ktorí myslia nielen ekonomicky ale aj ekologicky. Kúpou kotla na tuhé palivo ušetríte v budúcnosti najmenej polovicu nákladov v porovnaní s plynovým alebo elektrickým kúrením.  Verte nám – v kotloch sme profesionáli – ako výrobcovia aj ako predajcovia.

Spaľovanie dreva – ekologické?

Kúriť kotlami na tuhé palivo je opäť, dá sa povedať, v móde a stáva sa čoraz obľúbenejším spôsobom ako zabezpečiť teplo Vášho domova. Možno si poviete – vraciame sa do čias zadymených ulíc? Určite nie. Moderné kotly na drevo Enviro M sú výnimočné dokonalejším spôsobom spaľovania, pri ktorom vzniká minimum emisií. A keď sme pri emisiách.. Vedeli ste, že spaľovaním dreva vo Vašom kotli na drevo  Enviro M sa do ovzdušia dostane len toľko CO2, koľko strom za svoj život (resp. kus polena) vyprodukoval? Do ovzdušia sa nedostáva prakticky žiadny oxid síry. Kúpou kotla na drevo prispievate nulovou mierou k skleníkovému efektu. Nie je to výborné?

Niečo málo o materiáloch

V ponuke kotlov na drevnú hmotu sa zrejme orientujete a možno si kladiete otázku – z akého materiálu (liatina, oceľ) sú tie „najlepšie“. My tvrdíme, že z ocele. Nielen preto, že z nej kotle vyrábame, no hlavne sme o tom presvedčení. Je to najlepšia voľba. Na kotly Boto Enviro dostávate výnimočnú záručnú dobu šiestich rokov a garanciu dlhej doby užívania (vďaka čomu – odpoveď nájdete tu).

Čím kúriť

Pri výbere kotla na tuhé palivo je dôležité ujasniť si typ paliva, ktoré budete spaľovať. Na výber máte z biomasy, teda drevnej hmoty v podobe kusového dreva (polená, pelety, štiepka a pod.), z uhlia – napr. hnedé uhlie „Orech“. Nech padne Vaša voľba na ktorýkoľvek typ, máme pre Vás vhodný model kotla. A čo je potešujúce, v našich kotloch na drevo Enviro M možno prechodne spaľovať aj vlhké drevo. Je to umožnené unikátnou konštrukciou spaľovacej komory našich kotlov. Vysušené drevo na úrovni 20%  pre Vás teda nie je podmienkou. Tento parameter je nutné dodržať pri splyňovacích kotloch, čo je v bežných atmosférických podmienkach prakticky nemožné.

Výkon kotla

Tento bod môže byť kritickým pri výbere kotla. Preto sme radi, keď Vám svojou skúsenosťou vieme dopomôcť pri výbere výkonu kotla. Enviro M 20, 25, 30 alebo 50?

Správne zvoliť výkon pri kotli na drevo je určujúce. Pri predimenzovaní dochádza takmer určite k dechtovaniu kotla (decht Vám znižuje výkon kotla a spôsobuje koróziu) a pri výbere nižšieho výkonu ako je ten správny sa môže stať, že Vám kotol nebude schopný vykúriť Vami požadované priestory. Z praxe vieme, že častejší je prvý scenár.

Preto pre presný výpočet sú tu pre Vás naši odborníci z oblasti kúrenia, ochotne Vám pomôžu nielen s dimenzovaním výkonu kotla na základe výpočtu tepelných strát, návrhom prípadných akumulačných nádrží aj pre ohrev TÚV, ale aj so zostavením a reguláciou kompletného systému  kúrenia slúžiaceho k Vašej spokojnosti.  Samozrejmosťou je servis kotlov na drevo spojený s dodávkou prípadných náhradných dielov. Zabezpečíme Vám aj  dovoz a montáž kotla priamo od nás, alebo cestou našich certifikovaných odborných predajcov v regiónoch Slovenska.

Prednosti kotlov Enviro M

Naše kotly je možné zapojiť do sústavy núteného alebo samotiažneho (bez čerpadla) obehu, pri ktorom nie je potrebná elektrická energia. Kotle je možné používať aj v kombinácii podlahového, radiátorového a solárneho zapojenia. Vďaka našej originálnej konštrukcii kotla nedochádza k vytváraniu kondenzátu, ktorý má rozhodujúci vplyv na životnosť kotlového telesa. Jej ďalším prínosom je nízka spotreba paliva a jednoduchá obsluha.

Sme výrobcovia kotlov na drevo. Skutočne nás teší, že Vám prinášame produkt, ktorý Vám ušetrí peniaze, poslúži Vám dlhé roky, dobre vyzerá a spraví aj niečo pre naše ovzdušie –  toto všetko je skryté za filozofiou našej firmy.

Ako postupovať pri výbere kotla, aby sa investícia vyplatila
(Nezávislý článok Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry)

Len s tým palivom, na ktoré je kotol konštruovaný, možno dosiahnuť inštalovaný výkon a získať zo spaľovanej hmoty maximum energie.

Informácie výrobcu o odporúčanom palive pre konkrétny kotol sa neoplatí podceňovať. Ak je kotol určený na spaľovanie suchých polien, nie je vhodné v ňom spaľovať čerstvo narezané drevo, ktoré obsahuje veľký podiel vody. Odparovanie nielenže znižuje výkon kotla, ale môže kotol aj vážne poškodiť.

 Interval zásobovania palivom závisí od veľkosti skladovacích priestorov.

V kotloch na drevné pelety bývajú zásobníky skonštruované tak, aby objem vsypaného paliva vystačil asi na 1 týždeň. Dlhší cyklus prikladania umožňujú zásobníkové silá. Môžu mať podobu drevenej ohrady, malej priľahlej miestnosti alebo podzemnej nádrže, z ktorej sú pelety premiestňované do kotla dopravníkom. Ak sa vybuduje a naplní silo, ktorého objem zodpovedá ročnej potrebe paliva, užívateľ sa nemusí starať o palivo celý rok. Pri používaní kotlov na splyňovanie dreva sa vyžaduje spaľovanie suchých polien. Čerstvo narezané drevo sa odporúča uskladniť v krytej skládke po dobu 2 až 3 rokov, kým sa drevo prirodzenou cestou zbaví nežiaducej vlhkosti.

Na určenie výkonu kotla treba poznať potrebu tepla pre dom.

Pri nahradzovaní starého kotla novým je hodnota výkonu takmer jasná. Pokiaľ bol dom nedávno zateplený, potrebný výkon nového kotla bude nižší. Pri výbere kotla pre novostavbu je nutné mať príslušné informácie od projektanta domu, ktorý určí tepelné straty domu a stanoví potrebu tepla pre dom tak, aby bola zabezpečená tepelná pohoda počas celej vykurovacej sezóny.

Účinnosť spaľovacieho procesu značne ovplyvňuje konečnú spotrebu paliva a má veľký vplyv na celkové náklady na vykurovanie.

Zatiaľ čo v klasických roštových kotloch na spaľovanie tuhých palív zastaraných konštrukcií sa účinnosť v praxi pohybuje od 65 do 70 %, účinnosť moderných kotlov na spaľovanie drevných peliet je nad 90 %, vďaka čomu sa môže usporiť až 25 % paliva. Kvalitné oceľové kotly na drevo majú účinnosť aj viac ako 85 %.

Životnosť kotlov na biomasu sa pohybuje okolo 15 rokov v závislosti od vlastností konštrukcie kotla.

Kúpa kotla je dlhodobá investícia a dĺžka záruky veľa napovie, ako si je výrobca istý, že kotol niečo vydrží. Dôležité je zároveň vopred vedieť, kto a ako zabezpečuje záručný a pozáručný servis kotla.

Tip pre vás: Za efektívne spaľovanie sa oplatí priplatiť.. Ekonomicky výhodnejšie je prevádzkovať kotol s vysokou účinnosťou i napriek tomu, že má vyššiu obstarávaciu cenu.

Z čoho sa skladá vykurovací systém


1 kotol so zásobníkom peliet; 2 zásobník teplej vody; 3 expanzná nádoba; 4 rozdeľovač a zberač vykurovacej vody; 5 regulácia ohrevu teplej vody (čerpadlo, teplomery); 6 regulácia vykurovania (zmiešavací ventil, čerpadlo, teplomery); 7 riadiaca jednotka

Príslušenstvo

Prvotnú investíciu okrem ceny samotného kotla tvoria aj ďalšie významné náklady spojené s príslušenstvom. Nevyhnutný je najmä zmiešavací okruh pre kotol, ktorý zvyčajne pozostáva z čerpadla, teplomeru, zatváracieho a termoregulačného ventilu a 3-cestnej zmiešavacej armatúry so servopohonom. Aby sa zvýšila efektívnosť používaného kotla a neznižovala životnosť kotla, odporúča sa dokúpiť aj akumulačnú nádrž. Súčasťou dodávky kotla na spaľovanie drevných peliet je horák, ktorý zabezpečuje vznietenie paliva, dopravník paliva a zásobník.

Prečo využívať biomasu?

Biomasa je v podstate zakonzervovaná slnečná energia, ktorú rastliny vďaka fotosyntéze premieňajú na organickú hmotu. Energetické využívanie biomasy má menší negatívny dopad na životné prostredie ako spaľovanie fosílnych palív. Spaľovanie biomasy nezaťažuje životné prostredie nadmernou produkciou oxidu uhličitého. Popol ako odpadový produkt spaľovania biomasy sa dá využiť ako vysoko kvalitné hnojivo.

Pelety, brikety alebo kusové drevo?

Pelety
Granule kruhového prierezu mávajú priemer 6 až 8 mm a dĺžku 10 až 30 mm. Sú vyrobené výhradne z odpadového materiálu, ako sú piliny alebo hobliny bez chemických prísad. Lisovaním pod vysokým tlakom sa dosahuje vysoká sypná merná hmotnosť paliva (min. 650 kg/m3). Ich veľkou výhodou je, že majú obsah vlhkosti iba 8 – 10 %.

Brikety
Valce s dĺžkou 15 až 25 cm sa vyrábajú z odpadovej biomasy drvením, sušením a lisovaním bez chemických prísad. Brikety majú vysokú mernú hmotnosť paliva (1200 kg/m3), vďaka čomu zaberú pri uskladňovaní menej miesta. Ďalšími prednosťami sú zvyčajne vysoká výhrevnosť a nízka popolnatosť.

Kusové drevo
Okrem polien v dĺžke 30 až 50 cm, prípadne do 100 cm, sem patria aj rôzne kusové odpady z drevospracujúceho priemyslu. Relatívna vlhkosť takéhoto paliva sa pohybuje od 15 do 55 %. Pri správnom spaľovaní a optimálnej vlhkosti horí drevo takmer bez dymu, ľahko sa zapaľuje a tvorí málo popola. Tvrdé drevo horí dlhšie, mäkké drevo má lepšiu zápalnosť.

V súčasnosti na trhu prevládajú tri základné skupiny kotlov na spaľovanie drevnej biomasy: kotly na spaľovanie drevných peliet či brikiet a kotly so systémom efektívneho využitia vyhoreného paliva a kotly starších konštruckií, najmä liatinové.

Kotol na spaľovanie drevných peliet

Výhodou kotlov na spaľovanie drevných peliet je ich komfortná prevádzka. Zásobníky paliva stačí naplniť raz denne alebo raz za niekoľko dní, v závislosti od ich veľkosti a aktuálnej potreby tepla. Všetky funkcie kotla súvisiace so spaľovacím procesom riadi elektronická regulácia.

Ako to funguje

V prípade, že horák na pelety dostane pokyn k štartu alebo vznikne potreba vykurovať, dopravník nasype pelety, ktoré horák zapáli. Po dostatočnom rozhorení peliet naštartuje horák na požadovaný výkon. Kotol je v prevádzke, pokiaľ teplota v referenčnej miestnosti nedosiahne hodnotu nastavenú na priestorovom termostate. Ak nie je inštalovaný priestorový termostat, prevádzka kotla je riadená nastavenou limitnou hodnotou teploty kotlového termostatu. Po vypnutí horáka pelety dohoria a spaľovanie sa celkom utlmí.

Ako zvýšiť účinnosť

Na zvýšenie účinnosti spaľovania môže byť kotol vybavený tzv. „lambda sondou“, ktorá vyhodnocuje zvyškový kyslík v spalinách a riadiaca jednotka upraví otáčky odťahového ventilátora.

Palivo

Pelety môžu byť umiestnené v prevádzkovom zásobníku. Štandardne má objem od 100 litrov, čo zodpovedá dennej potrebe paliva cca 65 kg, až do 1 000 litrov, ktoré postačujú na zásobovanie počas cca 10 dní. Pelety však možno skladovať aj v sile alebo v sklade väčších rozmerov. Výhodou sú menšie náklady na dopravu paliva a možnosť využiť umiestňovanie paliva fúkaním priamo z autocisterny. Často sa ako zásobník používa aj časť kotolne. V týchto prípadoch palivo môže vystačiť aj na celú vykurovaciu sezónu.

Pelety sa do horáka môžu premiestňovať automaticky dopravníkom. Zvyčajne je to závitovkový dopravník s flexibilnou spojovacou hadicou pripojenou na plniacu rúru s vloženou bezpečnostnou klapkou proti spätnému vznieteniu paliva. Spaľovaciu komoru treba čistiť a popol z popolníka vyberať raz za 1 až 30 dní, podľa kvality peliet a veľkosti popolníka. V prípade potreby možno kotol vybaviť automatickým odpopolňovacím systémom pre komfortné vykurovanie s minimálnou obsluhou.

Spotreba paliva

Spotreba peliet na vykurovaciu sezónu pre bežný nezateplený rodinný dom s rozlohou 150 m² a s predpokladanou spotrebou tepla 80 GJ sa pohybuje okolo 5 ton.

Investícia

Cena teplovodného kotla na drevné pelety vrátane nevyhnutného príslušenstva (horák s dopravníkom, zásobník na pelety, čerpadlo, termoregulačný ventil, zmiešavací ventil, termostat) pre priemerný rodinný dom s výkonom kotla 15 až 25 kW sa pohybuje v rozmedzí od 2600 do 15000 eur.

Kotol na spaľovanie dreva

V sofistikovaných kotloch prichádza k spaľovaniu dreva bez prebytku vzduchu a následne k spaľovaniu vytvoreného drevoplynu, čo má zásadný vplyv na lepšiu využiteľnosť paliva. Oproti klasickým roštovým kotlom na spaľovanie dreva, najmä liatinovým, zostávajú v týchto kotloch minimálne tuhé zvyšky. Vďaka vysokej účinnosti a vyspelosti konštrukcie stačí prikladať palivo dvakrát až trikrát denne.

Ako to funguje

Pri kotloch na splyňovanie je nevyhnutným príslušenstvom tzv. odťahový ventilátor zabraňujúci dymeniu kotla do miestnosti pri prikladaní paliva. Na podporu horenia sa do spaľovacej komory vháňa vzduch. Odťahový ventilátor zabezpečuje plynulý odvod spalín do komína, a tak pri dodržaní odporúčaní je čistenie kotla a vyberanie popola prakticky bezprašné a bez zadymenia okolitého priestoru. Niektoré kotly však odťahový ventilátor nepotrebujú, najmä pre ich nízke nároky na komínový ťah.

Ako zvýšiť účinnosť

Výrobcovia kotlov na drevo odporúčajú na optimálne využitie inštalovaného výkonu zapojenie kotla s akumulačnou nádržou. Najefektívnejšia prevádzka kotlov je od 50 do 100 % ich menovitého výkonu. Pri prevádzke kotla s výkonom pod 50 % menovitého výkonu je horenie nedokonalé, čo spôsobuje nízku účinnosť výroby tepla, zvýšenú produkciu škodlivín vypúšťaných do ovzdušia a zanášanie kotla aj komína sadzami. Taktiež môže dochádzať ku korózii teplovýmenných plôch kotla. Nepriaznivým dôsledkom je aj skracovanie životnosti telesa kotla.

Najmä v prechodnom období alebo v lete, kedy potreba tepla, prípadne teplej vody v rámci dňa nie je rovnomerná, býva kotol často prevádzkovaný s výkonom nižším ako 50 %. S akumulačnou nádržou, v ktorej sa ukladá prebytok vyrobeného tepla, možno kotol prevádzkovať efektívnejšie. Ak je nádrž plne „nabitá”, kotol sa automaticky odstaví a vykuruje sa naakumulovaným teplom. Cena akumulačnej nádrže v závislosti od jej objemu sa pohybuje odn 400 do 800 €.

Palivo

Ako palivo sa zväčša používajú polená dlhé 30 až 50 cm, v niektorých prípadoch až do 100 cm. Polená do moderných kotlov už netreba skracovať, na rozdiel od klasických starších kotlov s krátkym ohniskom, ktoré boli väčšinou konštruované na spaľovanie koksu či uhlia, ale dnes sa často používajú na spaľovanie dreva.

Spotreba paliva

Spotreba paliva v kotli na drevo sa pohybuje od asi 4 kg/hod. pre kotol s výkonom 18 kW. V našich klimatických podmienkach spotrebuje nezateplený rodinný dom s plochou 150 m2 v kotle s výkonom 18 až 25 kW za vykurovaciu sezónu asi 12 m3 drevených polien.

Investícia

Cena kvalitného oceľového teplovodného kotla (vrátane bezpečnostného výmenníka a čerpadla) pre priemerný rodinný dom s výkonom kotla 15 až 25 kW sa pohybuje medzi 1200 až 1700 eur. V uvedených sumách nie sú zahrnuté náklady na inštaláciu, ani cena za akumulačnú nádrž.

Na vlhkosti paliva záleží

Na dosiahnutie garantovanej účinnosti kotla by vlhkosť dreva nemala presiahnuť 20 %.

Vlhkosť vyjadruje podiel obsahu vody v dreve, ktorý sa mení v závislosti od vlhkosti vzduchu a teploty okolitého prostredia. Ostatné zložky dreva sa označujú ako sušina. Výhrevnosť dreva je parameter, ktorý definuje energetický obsah dreva. Výrazne sa mení zmenou vlhkosti. Drevo s menšou vlhkosťou má vyššiu výhrevnosť. Výhrevnosť čistej sušiny z dreva sa pohybuje od 17,5 do 20 MJ/kg pri vlhkosti na úrovni 0 %, ktorá je však nedosiahnuteľná. Pri bežnej vlhkosti na úrovni 20 %, ktorú možno dosiahnuť pri skladovaní na vzduchu po dobu cca 1,5 – 2 rokov, dosahuje drevo výhrevnosť okolo 14 MJ/kg, v závislosti od druhu dreva. Z listnatých drevín sa najviac používa bukové, dubové, hrabové a agátové drevo, z ihličnatých smrekové alebo borovicové drevo.

Aké sú náklady na vykurovanie?

Pre štandardný rodinný dom bez zateplenia s celkovou vykurovanou plochou 150 m2, v ktorom žije štvorčlenná rodina, je potrebných cca 2 674 m3 zemného plynu, respektíve 22 300 kWh tepla. Z porovnania vyplýva, že pri využití zemného plynu by náklady na vykurovanie ročne dosiahli 1 403 €. Ak by sa na vykurovanie využívala drevná biomasa v kotli na drevo, náklady by pri rovnakých podmienkach boli len 675 €.

Pozn.: V celkových ročných nákladov na vykurovanie zemným plynom a elektrinou sú zahrnuté aj stále mesačné platby za odberné miesto. V prepočtoch nie sú zahrnuté náklady na prípravu teplej úžitkovej vody a zohľadnené nie sú ani náklady na dopravu, ktoré sú individuálne. Hodnoty výhrevnosti palív a účinnosti spaľovacieho zariadenia sú stanovené orientačne. Použité ceny palív sú priemerné (s výnimkou zemného plynu a elektriny) a nemusia zodpovedať cenám v konkrétnej lokalite. V celkových ročných nákladoch na vykurovanie zemným plynom a elektrinou sú zahrnuté aj stále mesačné platby za odberné miesto. (Aktualizované: február 2012)

(Nezávislý článok Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry)


 • Kontakty

  BOTO Enviro
  Nitrianska 113, 940 67 Nové Zámky

  Centrum tepelnej techniky:
  Tel.č.: 00421 35 6421 373
  Mobil: 00421 911 020 013
  Mobil: 00421 948 464 695
  e-mail: enviro@botoenviro.sk

  Výroba kotlov:
  Tel.č.: 00421 35 6421 348
  e-mail: vyroba@botoenviro.sk
 • Otváracia doba

  Po-Pia: 7.30 – 16.30 hod.
  Sobota: 7.30 - 12.00 hod.
  Nedeľa: Voľno

 • Zoznam odkazov

 • Centrum tepelnej techniky