Jazyk:

BLOG

skladovanie prezentacny

Ako správne uskladňovať drevo?

Nesprávne uskladnenie dreva vedie k jeho nedostatočnému vysušeniu. To spôsobuje zhoršenie výkonnosti krbu, zadymenie miestností, znečistenie krbovej vložky a tiež zanesenie komína. Preto ani kúrenie čerstvo narezaným drevom nie je vhodné.

Drevo určené na kúrenie by malo byť uskladnené vo vonkajších priestoroch už narezané. V prípade, že ste si zaobstarali ešte nenarezané palivové drevo, odporúčame najprv drevo napíliť na časti veľké približne 30 cm. Takto veľké časti dreva následne rozrúbte ešte na polená. Na uľahčenie práce je vhodné si drevo roztriediť podľa veľkosti, nakoľko na rozkúrenie je vhodné využiť menšie polená. Väčšie poslúžia na udržanie ohňa.

Vhodné miesto na uskladnenie dreva je vonku, kde môže prúdiť vzduch zo všetkých strán. V každom prípade je dôležité udržať okolo dreva odstup 10 cm.  Musí byť uskladnené pod strieškou a nie na zemi, kde by mohlo dôjsť k opätovného nabratiu na vlhkosti. Preto odporúčame poukladať drevo na palety. Optimálna doba na uskladnenie sú 2 roky, po ktorých by už malo obsahovať vlhkosť okolo 20%. Na zistenie presnej vlhkosti sú na trhu k dispozícií zariadenia v rôznej cenovej kategórii.

FacebookZdielať